Orbán Balázs: Ma Brüsszel a világ legelszigeteltebb hatalmi tényezője
Senki sem tudja kivonni magát a Trump-hatás alól, új megállapodás jön Amerikával, és minden szuverén erőközponttal jó viszonyra törekszünk – mondta el Orbán Balázs.
Több mint hatszáz olyan rászoruló ukrajnai gyerek táborozhat a nyáron tíz héten keresztül Velencén, akiknek az édesapjuk a kelet-ukrajnai fronton teljesít szolgálatot, vagy ott meghalt vagy megsérült – közölte Soltész Miklós államtitkár. Rajtuk kívül Kárpátaljáról háromezer, a külhoni magyar területekről további 1200 gyermek nyaralását segíti az állam.
Tíz héten át 660 ukrajnai gyermeknek biztosít táborozási lehetőséget a magyar kormány - jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára. Soltész Miklós azt mondta: olyan rászoruló, az Ukrajnát sújtó háborúban szenvedő ukrán családok gyermekeit látják vendégül Velencén, akiknek az édesapjuk meghalt vagy megsérült a harcokban, illetve jelenleg is kint teljesít szolgálatot a fronton.
Az államtitkár elmondta, rajtuk kívül az Erzsébet-program keretében háromezer kárpátaljai magyar gyermek is táborozhat Magyarországon. Arról is beszélt: a kárpátaljaiak mellett 1200-an nyaralnak itt Erdélyből, a Felvidékről Szlovéniából, a Délvidékről és Horvátországból.
Az Erzsébet-programra utalva hozzátette: Magyarország erejét, elkötelezettségét szolidaritását mutatja, hogy az elmúlt években felállt egy olyan rendszer, amelyben több százezer gyermek üdültetését, nyaraltatását biztosítják.
Emlékeztetett arra, hogy 2012-ben még 50 ezer, majd a következő években csaknem 80-80 ezer, az idén pedig 100 ezer gyermek nyári üdültetésében segít az állam.
Magyarországi élményekkel a Kárpátokon túlra
Mihajlo Junger, Ukrajna magyarországi nagykövetségének ideiglenes ügyvivője kiemelte, hogy a táborba több gyermek Zsitomir városából érkezik, ahol katonai táborok vannak és véres harcok dúltak. Reményét fejezte ki, hogy Ukrajnában is lesz olyan helyzet, hogy magyar gyerekeket tudnak fogadni Kárpátalján, a Kárpátokon túl, a hegyekben, a tavaknál és a Krímben is. Egy „békés ukrán Krímben” – mondta.
Hartyányi Jaroszlava, a Magyarországon élő ukránok parlamenti szószólója úgy fogalmazott, a táborban a nyaralás mellett Magyarország megismertetése is cél, az, hogy a fiatalok tudják meg, ki a szomszédjuk. Azt mondta: főleg a Kárpátokon túl élők nem hallanak olyan híreket, hogy „Magyarország ebben a háborúban mégis támogatja Ukrajnát”. A szószóló fontosnak nevezte, hogy az itteni élményeket, híreket a gyerekek a tábor után hazavigyék.
Kravcsenkó György, az Ukrán Országos Önkormányzat elnöke is köszönetet mondott a csonka családokból érkező gyermekek fogadásáért. Úgy vélte, a gyerekek élményein keresztül, amelyeket hazaérkezve megosztanak a családjukkal, a magyar és az ukrán nép is sokkal közelebb kerülhet egymáshoz.